Ja Jūsu bērns ir sūdzējies par zobu sāpēm vai to jutīgumu, tad Jums noteikti ir aizdomas, ka viņam varētu būt zobā caurums. Mutē atrodas labās baktērijas, kas saskarsmē ar cukuru (piemēram, saldumiem un saldinātiem dzērieniem) un cieti veido zobu kariesu, zināms arī kā zoba aplikums, kas veido bojājumu vai caurumu. Lai mazinātu bērna sāpes un saglabātu pašu zobu, zobārsti iesaka kompozītmateriālu plombēšanu. Šeit ir informācija, kas Jums būtu jāzina par kompozītmateriālu plombēšanu.
Kas ir kompozītmateriālu pildījums?
Kompozītmateriālu sabiedrībā pazīst kā, piemēram, kompozītmateriālu sveķi, zobu krāsas plombas, baltās plombas, kas ir visizplatītākais vārds un tas piedāvā zobiem dabisku izskatu pēc kariesa novēršanas. Zobu kompozītmateriālu pildījumu izgatavo no akrila sveķiem, Pārtikas un zāļu pārvaldes (FDA) apstiprinātas plastmasas vielas, kuru izgatavo no stikla kvarca pulvera, silīcija dioksīda un keramikas materiālu maisījuma. Lai gan kompozītmateriālu pildījumi nav spēcīgāki kā amalgamas jeb sudraba pildījumi, taču tie ir efektīvi kariesa arstēšanai. Šo plombēšanas veidu izmanto, lai labotu gan
Cik ilgi kalpo kompozītmateriālu pildījums?
Vidēji kompozītmateriālu pildījumi kalpo aptuveni 7 gadus, bet reizēm tie var būt arī 10 un pat vairāk. Tas, cik ilgi Jūsu bērna plomba saglabāsies, būs atkarīga no šiem faktoriem: • Plombas atrašanās vieta. Vislielākais spiediens ir uz aizmugures zobiem, tāpēc tie dara lielāku darbu, kā priekšējie zobi. • Plombas izmērs. Mazākas plombas kalpos ilgāk, jo pašam zobam ir lielāka dabiskā struktūra. • Plombas ievietošana. Ja ievietošanas brīdī plombē iekļūs mitrums vai baktērijas, tad tā nekalpos ilgi. Tāpēc ir jādodas pie bērnu zobārstiem, kuriem ir liela pieredze kompozītmateriālu plombu ievietošanā. • Diēta. Bērni, kuri ievēro diētu ar augstu cukura saturu iespējams saskarsies ar to, ka ap plombēto vietu veidosies vairāk kariess. • Mutes dobuma higiēnas rutīna. Jau no agras bērnības ir ieteicams ieviest stingru un regulāru rutīnu, jo tā daļēji nodrošina jaunu caurumu nerašanos un ilgāku plombas kalpošanas laiku. Bērna pirmajos dzīves gados zobu tīrīšanu ir jāuzņemās vecākiem, un zobu tīrīšanu uzsāk no brīža, kad izšķiļas pirmais zobs, jo jau šķilšanās procesā tas var veidot ap sevi aplikumu. • Mutes ieradumi. Zobu griešana ļoti var ietekmēt kompozītmateriālu pildījuma mūžu. Kompozītmateriālu plombēšanas priekšrocības un trūkumi Šis plombēšanas veids īpaši neizceļas no Jūsu bērna smaida, jo materiāls neatšķiras no zobu dabiskās krāsas. Priekšrocības: • Dabisks izskats; • Kalpo tāpat kā amalgamas pildījums; • Var vienmēr salabot un nomainīt, ja rodas bojājums; • Netiek urbts pārāk liels caurums, lai ievietotu pašu plombi, tas nozīmē, ka dabiskais zobs netiek pārāk skarts. Trūkumi: • Nav tik izturīgs kā amalgamas (sudraba) pildījums; • Var maksāt vairāk nekā sudraba pildījums. Dažreiz caurumus zobos ir grūti pamanīt, jo tie var veidoties vietās, kuras nav tik viegli redzamas, piemēram, starp zobiem. Tāpēc regulāra zobārsta vizīte ir svarīga Jūsu bērnam, lai varētu uzraudzīt viņa zobu veselību, veicot vizuālo izmeklēšanu un citas darbības, kuras veic zobārsts. Viena reize gadā ir obligāta un divas būtu ieteicams, kamēr bērns ir augošs.